در بخش رقابتی اصلی جشنواره بین‌المللی فیلم سن‌سباستین ۲۰۲۳ فیلم‌هایی از کریستی پویو، نوآ پریتزکر، یواخیم لافوسه و رابین کامپیلو جای گرفته‌اند. به گزارش ستاره هنر، گروهی از کارگردان‌های مولف تثبیت شده از یواخیم لافوس، کریستی پویو، رابین کامپیلو و مارتین ریتمن در کنار چهره‌های در حال رشدی چون ماریا آلچه و بنجامین نایشتات و […]

در بخش رقابتی اصلی جشنواره بین‌المللی فیلم سن‌سباستین ۲۰۲۳ فیلم‌هایی از کریستی پویو، نوآ پریتزکر، یواخیم لافوسه و رابین کامپیلو جای گرفته‌اند.

به گزارش ستاره هنر، گروهی از کارگردان‌های مولف تثبیت شده از یواخیم لافوس، کریستی پویو، رابین کامپیلو و مارتین ریتمن در کنار چهره‌های در حال رشدی چون ماریا آلچه و بنجامین نایشتات و ریون جکسون در اولین گروه کارگردان‌هایی که در رقابت اصلی جشنواره فیلم سن سباستین در ماه سپتامبر شرکت می‌کنند، جای گرفته‌اند.

در فهرستی که روز جمعه اعلام شد همچنین نویسنده و کارگردان آمریکایی نوآ پریتزکر جای دارد.

این جشنواره که در مقایسه با دیگر جشنواره‌های درجه یک دنیا همیشه از طیف گسترده‌تری از فیلم‌ها استقبال می‌کند در فهرست اولین فیلم‌هایی که در رقابت امسال سن سباستین جای گرفته‌اند از ۴ کمدی نام برد که یکی از آنها فیلم نایشتات و آلچه است. آلچه در سن سباستین سال ۲۰۱۸ با فیلم «روخو» و «خانواده غرق شده» به ترتیب برنده بهترین کارگردانی و جایزه بخش هوریزونته یا افق‌ها شده بود.

امسال فیلم آمریکایی «همه جاده‌های خاکی طعم نمک می‌دهند» اولین ساخته ریون جکسون به تهیه‌کنندگی بری جنکینز کاوشی غنایی از زندگی یک زن سیاه‌پوست در می‌سی‌سی‌پی، «شوهرهای سابق» ساخته نوآ پریتزکر از آمریکا با بازی روزانا آرکت و مایلز هایزر درباره طلاقی قریب‌الوقوع و فیلم«MMXX» ساخته کریستی پویو از رومانی در این فهرست جای دارند.

پویو که با «مرگ آقای لازارسکو» در سال ۲۰۰۵ برنده جایزه نوعی نگاه جشنواره کن شد، سنگ بنای موج نوی رومانی محسوب می‌شود. فیلم جدید وی درامی درباره یک درمانگر، برادر کوچک‌ترش و شوهرش و یک بازرس پلیس جرایم سازمان‌یافته است که همگی درگیر مسایل شخصی هستند اما در واقع در چهارراه تاریخ ایستاده‌اند. پویو برای «مالمکروگ» که فیلم افتتاحیه برلیناله ۲۰۲۰ بود جایزه بهترین کارگردانی را گرفت.

«تمرین» ساخته مارتین ریتمن محصولی از آرژانتین، شیلی، برزیل درباره یک معلم یوگای آرژانتینی که در شیلی زندگی می‌کند و کمدی درباره دنیای یوگا است و «پوآن» ساخته ماریا آلچه و بنجامین نایشتات محصول آرژانتین، ایتالیا، آلمان، فرانسه، برزیل داستانی از رقابت آکادمیک مسخره در دانشکده فلسفه دانشگاه بوئنوس آیرس، معروف به «پوان» که به شکل یک کشور در جامعه آرژانتینی شناخته می‌شود دیگر فیلم‌های امسال را تشکیل می‌دهند.

«جزیره سرخ» رابین کامپیلو از فرانسه که با فیلم «BPM (ضربه در دقیقه)» در سال ۲۰۱۷ برنده جایزه بزرگ هیات داوران جشنواره کن بود و با الهام از خاطرات شخصی کامپیلو ساخته شده و نقدهای مثبتی دریافت کرده دیگر فیلم بخش رقابتی امسال است. داستان «جزیره سرخ» در سال‌های ۱۹۶۰ تا ۷۰ در ماداگاسکار به عنوان یکی از آخرین پایگاه‌های نظامی فرانسه در خارج از کشور اتفاق می‌افتد.

جشنواره سن‌سباستین که بزرگترین رویداد سینمایی در دنیای اسپانیایی زبان است، عناوین فیلم‌های اسپانیایی این دوره را ۱۷ جولای اعلام خواهد کرد.

هفتادویکمین دوره جشنواره سن سباستین از ۲۲ تا ۳۰ سپتامبر (۳۱ شهریور تا ۸ مهر) برگزار می‌شود.

  • منبع خبر : مهر