در پی انتشار کلیپ توهین آمیزی به بهانه اکران فیلم « چپ راست» در فضای مجازی، مدیرکل اداره نظارت بر نمایش فیلم های سینمایی به این حواشی واکنش نشان داد. به گزارش ستاره هنر به نقل از اداره کل روابط عمومی سازمان سینمایی؛ روح الله سهرابی، گفت: تقطیع فیلم‌ها و نمایش صحنه‌ای خاص و برجسته […]

در پی انتشار کلیپ توهین آمیزی به بهانه اکران فیلم « چپ راست» در فضای مجازی، مدیرکل اداره نظارت بر نمایش فیلم های سینمایی به این حواشی واکنش نشان داد.

به گزارش ستاره هنر به نقل از اداره کل روابط عمومی سازمان سینمایی؛ روح الله سهرابی، گفت: تقطیع فیلم‌ها و نمایش صحنه‌ای خاص و برجسته کردن آن با هر هدفی در جامعه رویکرد نادرست و غیر اخلاقی می‌باشد.

وی ادامه داد: توقع از فعالان رسانه و اهالی فرهنگ و هنر این است که برای قضاوت در باره یک فیلم سینمایی قبل از هر چیز به تماشای نسخه کامل آن بنشینند و از همراهی با گروه یا جریانی بدون در نظر گرفتن مصالح و معذوریت‌های اجتماعی و فرهنگی که اقدام به حاشیه سازی می کنند، خودداری کنند.

سهرابی با اشاره به رویکرد و نگاه منصفانه و آگاهانه قاطبه رسانه‌ها و اهالی فرهنگ و هنر خاطر نشان کرد: به طور قطع، نقد و نظرات دلسوزانه فرهیختگان و نخبگان حوزه فرهنگ و جامعه مورد احترام و اهتمام سازمان سینمایی است و منتقدان منصفی که در قالب تذکر و گاه ارائه راهکار و پیشنهاد موجب دلگرمی ما می‌شوند، همواره مورد استقبال قرار گرفته و می گیرد تاکید کرد: باید حساب نقدهای منصفانه را از برخی واکنش های احساسی و ناآگاهانه جدا کرد.

وی دستاویز قرار دادن چند صحنه از فیلم سینمایی «چپ راست» برای هجمه به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سوء استفاده از آن برای جریحه دار ساختن احساسات خانواده های مذهبی و دینی را امری ناپسند دانست و افزود: فارغ از اینکه این فیلم محصول دوره قبل است و پروانه ساخت و حتی پروانه نمایش آن پیش از استقرار دولت جدید صادر شده اما باید عرض کنم با اصرار سازمان سینمایی و حذف صحنه های متعدد این فیلم به نمایش در آمده است . عوامل فیلم هم بیشترین همکاری را برای رفع موانع و مشکلات اکران فیلم به کار بستند و پس از حدود یک سال و نیم و با اصلاحات بسیار امکان نمایش عمومی آن فراهم گردید که اتفاقا در شرایط اجتماعی سال گذشته که اساسا تهیه کنندگان رغبتی به نمایش آثار خود نداشتند و ترجیح می دادند آثار خود را در دوره ی آرامش و عافیت اکران کنند تهیه کننده محترم این فیلم جزو معدود سینماگرانی بود که حاضر به اکران فیلم خود در سینماها شد.

مدیرکل دفتر نظارت نمایش و عرضه سازمان سینمایی یادآور شد: این بار اولی نیست و احتمالا، بار آخر هم نخواهد بود که برخی با نا آگاهی دست به واکنش هایی بزنند که منجر به خدشه دار شدن حیثیت خانواده سینما و حاشیه سازی برای آن و تحمیل هزینه های اجتماعی می شود.وی اضافه کرد: چرا هر گاه سینما و حوزه فرهنگ و هنر به رونق و آرامشی می رسد جریاناتی در صدد آشفته کردن فضا و تخریب مسئولان و دست اندرکاران این حوزه برمی آیند؟ بعید نیست در شرایط فعلی این نوع هجمه ها و شیطنت ها در افکار عمومی و خانواده های مذهبی تنها برای سرپوش نهادن به موفقیت های سازمان سینمایی و اقدامات قابل تمجید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در چند ماهه اخیر باشد. در مقطعی که با تدبیر درست و با درک ضرورت گسترش نشاط اجتماعی و فرهنگی جامعه شاهد آرامش و رشد و رونق نسبی در جامعه و فضای فرهنگ و سینما هستیم.

سهرابی گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان سینمایی طی دوساله اخیر با تولیدات و سیاستگذاری های خود نشان داده است که بیشترین دغدغه، اهتمام و مسئله مندی را در این حوزه دارد و گواه این مدعا ده ها فیلمی است که در سال گذشته با محوریت مفاهیم دینی و موضوعات اخلاقی و اعتقادی و ترویج ارزش های دفاع مقدس روانه پرده سینماها و جشنواره ها کرده و با اهتمام به مقوله استانداردسازی و کیفی گرایی از تولید آثار هنجارشکنانه و دارای مضامین مبتذل و غیراخلاقی جلوگیری کرده است.

وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه مردم ما علی الخصوص هیاتی ها و مذهبی ها هوشیارتر و آگاهتر از آنند که توسط یک یا چند فرد ناآگاه که احتمالا، شناخت کاملی از حساسیت های روز کشور و جامعه ندارند و یا شاید صرفا برای دیده شدن در فضای مجازی اقدام به انتشار این گونه کلیپ های تحریک آمیز کرده اند اغفال شده و در جهت افکار و منویات آنان قدمی بردارند.