جشنواره دریای سرخ عربستان اعلام کرد امسال برنامه ویژه “زن در سینما” را در هشتادمین جشنواره ونیز برگزار نخواهد کرد. به گزارش ستاره هنر -ایسنا به نقل از ددلاین، جشنواره بین‌المللی فیلم دریای سرخ عربستان سعودی در واکنش به ادامه اعتصاب بازیگران آمریکا، رویداد ویژه «زنان در سینما» را در جشنواره آتی فیلم ونیز لغو […]

جشنواره دریای سرخ عربستان اعلام کرد امسال برنامه ویژه “زن در سینما” را در هشتادمین جشنواره ونیز برگزار نخواهد کرد.

به گزارش ستاره هنر -ایسنا به نقل از ددلاین، جشنواره بین‌المللی فیلم دریای سرخ عربستان سعودی در واکنش به ادامه اعتصاب بازیگران آمریکا، رویداد ویژه «زنان در سینما» را در جشنواره آتی فیلم ونیز لغو کرد.

«محمد الترکی» مدیر جشنواره دریای سرخ روز دوشنبه این اقدام را در حساب اینستاگرام خود اعلام کرد و نوشت: «به دلیل اعتصاب بازیگران و در همبستگی با بازیگران، نمی‌توانیم رویداد زنان در سینما را در جشنواره ونیز ادامه دهیم.»

جشنواره فیلم ونیز که از ۳۰ آگوست تا ۹ سپتامبر برگزار می‌شود، یکی از اولین رویدادهای بزرگ سینمایی است که با چالش اعتصاب بازیگران درگیر است و پیش از این نیز فیلم افتتاحیه اصلی با عنوان «چالشگران» به دلیل احتمال کم حضور بازیگران از جشنواره ونیز خارج شد.

با این وجود، «آلبرتو باربرا» رئیس جشنواره ونیز فهرست پرستاره‌ای از فیلم‌های سینمایی را به ونیز آورده اما در نهایت باید دید آیا بازیگران ستاره فیلم‌ها به ونیز می‌آیند یا خیر، هر چند رسیدن به توافق اتحادیه بازیگران با استودیوها در فاصله مانده تا جشنواره ونیز بعید به نظر می‌رسد.

هفته گذشته پس از اینکه فیلم «داگ‌من» ساخته «لوک بسون» یک توافق موقت را با اتحادیه بازیگران آمریکا به دست آورد، امیدواری برای حضور بازیگران در ونیز ایجاد شد، اما هنوز هیچ تاییدی در مورد برنامه فرش قرمز وجود ندارد.

با این حال رویداد «زن در سینما» که از سال ۲۰۲۱ توسط جشنواره فیلم عربستان سعودی برای تجلیل از زنان در سینما راه اندازی شده، در دو سال اخیر حضور ستاره‌های بیشتری را در این رویداد سینمایی ممکن کرده بود. سال گذشته شش فیلمساز عرب از جمله «حیفا المنصور»، «هند صبری» و «کوثر بن هنیه» در قالب برنامه «زن در سینما» در ونیز مورد تجلیل قرار گرفتند و همچنین «ایزابل هوپر»، «کارلا برونی»، «نادین لباکی»، «سابرینا کارپنتر» و «سارا گادون» به عنوان میهمان حضور داشتند. در سال ۲۰۲۱ نیز «کیت هادسن» و «دمی مور» میهمان بخش «زن در سینما» بودند.

هشتادمین جشنواره فیلم‌ ونیز از ۳۰ آگوست تا ۹ سپتامبر (۸ تا ۱۸ شهریور) در ایتالیا برگزار خواهد شد.