«فرانسیس فورد کاپولا»، «گیرمو دل‌تورو»، «استیون کینگ» و .. از جمله چهره‌های سرشناسی بودند که به درگذشت «ویلیام فردکین»سینماگر تاثیرگذار آمریکایی واکنش نشان دادند. به گزارش ستاره هنر به نقل از ایسنا، درگذشت «ویلیام فردکین» سینماگر مطرح آمریکایی فیلم‌هایی چون «ارتباط فرانسوی» و «جن‌گیر» در سن ۸۷ سالگی، واکنش اهالی سینمای را برانگیخت و «فرانسیس […]

«فرانسیس فورد کاپولا»، «گیرمو دل‌تورو»، «استیون کینگ» و .. از جمله چهره‌های سرشناسی بودند که به درگذشت «ویلیام فردکین»سینماگر تاثیرگذار آمریکایی واکنش نشان دادند.

به گزارش ستاره هنر به نقل از ایسنا، درگذشت «ویلیام فردکین» سینماگر مطرح آمریکایی فیلم‌هایی چون «ارتباط فرانسوی» و «جن‌گیر» در سن ۸۷ سالگی، واکنش اهالی سینمای را برانگیخت و «فرانسیس فورد کاپولا» در پیامی که در صفحه اینستاگرام خود در این باره منتشر کرد نوشت:

«ویلیام فریدکین اولین دوست من در میان فیلمسازان هم نسل بود و من برای از دست دادن یک همراه بسیار دوست داشتنی غمگین هستم. دستاوردهای او در سینما فوق العاده و منحصر به فرد است. او تنها سینماگری بود که کارش واقعاً جان یک مرد را نجات داد (مستند مردم در مقابل پل کرامپ). آثار وی نشان دهنده نقاط عطف واقعی در سینما هستند، فهرستی که هرگز فراموش نخواهد شد، بویژه ارتباط فرانسوی، جن گیر و جادوگر، اما همه فیلم های او با نبوغ او زنده هستند. هر یک از آنها را برای تماشا انتخاب کنید شما رامجذوب خودت می‌کند. شخصیت دوست داشتنی و تندخو او پوششی برای شخصیت درخشان و عمیق یک مرد بود. درک اینکه من دیگر هرگز از همراهی او لذت نخواهم برد، بسیار سخت است، اما آثارش یادگار او خواهد ماند».

«الی راث» فیلمساز شناخته شده ژانر وحشت که ساخت آثاری چون «کلبه تب‌دار» و «جهنم سبز» را در کارنامه دارد نیز در صفحه اجتماعی خود نوشت: «فردکین یکی از تاثیرگذارترین کارگردانان تمام دوران بود و مطمئناً زندگی من را با فیلم جن‌گیر در مسیری متفاوت قرار داد. او در چند برای که من به اندازه کافی خوش شانس بودم که او را ملاقات کردم، بسیار خوب و حامی بود. اگر فیلم جادوگر را ندیده‌اید، حتما آن را تماشا کنید. او در نوع خود بی نظیر بود. یک افسانه» .

«کیفر ساترلند» که در فیلم جدید و اکران نشده «فریدکین» به نام «دادگاه نظامی کین میوتینی» نقش‌آفرینی کرده نیز گفت: «کار با ویلیام فریدکین یکی از افتخارات بزرگ حرفه من بود».

هیئت ملی نقد فیلم آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که «فریدکین» با ظهور در دنیای مستند، رئالیسم سنگینی را به آثار انقلابی چون «ارتبط فرانسوی»، «جن‌گیر»، «جادوگر»، «زندگی و مردن در لس‌آنجلس» آورد.

«استیون کینگ» رمان‌نویس معروف آمریکایی که آثارش بارها مورد اقتباس در سینما قرار گرفته نیز در واکنش به درگذشت «ویلیام فردکین» نوشت: «از شنیدن خبر درگذشت ویلیام فریدکین، فیلمساز بسیار مستعد خیلی متاسفم. جن‌گیر فیلمی فوق‌العاده است اما برای من کلاسیک واقعی فیلم جادوگر بود».

«گیرمو دل‌تورو» کارگردان مکزیکی برنده اسکار نیز در توئیتر خود نوشت: «دنیا یکی از خدایان سینما را از دست داده است. سینما یک محقق واقعی را از دست داد و من یک دوست عزیز و وفادار و واقعی را از دست دادم. ویلیام فریدکین ما را ترک کرد. خداروشکر که رو داشتیم».

«ویلیام فریدکین» سال ۱۹۷۱ فیلم «ارتباط فرانسوی» را در ژانر جنایی-پلیسی، بر اساس یک داستان واقعی کارگردانی کرد.

این فیلم که شامل یکی از هیجان‌انگیزترین صحنه‌های تعقیب و گریز تاریخ سینماست، توانست برنده جوایز اسکار بهترین فیلم، فیلمنامه و تدوین شود و نام «فریدکین» ۳۲ ساله را به عنوان فیلمسازی جوان و آینده‌دار مطرح کرد.

این کارگردان پس از آن «جن‌گیر»‌ را بر اساس رمان پرفروش نوشته «ویلیام پیتر بلَتی» درباره دختری ۱۲ ساله که توسط شیطان تسخیر شده ساخت که این فیلم نامزد ۱۰ جایزه اسکار شد.

پس از موفقیت فیلم «جن‌گیر» او تا اوایل قرن بیست‌ویکم به کارگردانی فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی ادامه داد اما دیگر نتوانست موفقیت گذشته خود را تکرار کند.

آخرین فیلم بلند ساخته «ویلیام فریدکین» مستندی با نام «شیطان و پدر آمورث» بود که در سال ۲۰۱۷ ساخته شد. این فیلم به مقایسه لحظات فیلم معروف «جن‌گیر» با جن‌گیری واقعی می‌پردازد.

از دیگر آثار او می‌توان به «برای زندگی و مرگ در لس‌آنجلس»، «جادوگر»، «گشت‌زنی»،‌ نسخه تلویزیونی «۱۲ مرد خشمگین» و «جوئی قاتل» اشاره کرد.

جایزه شیر افتخاری جشنواره ونیز، جایزه فیپرشی جشنواره فیلم کن برای فیلم «باگ» و همچنین یوزپلنگ طلایی جشنواره «لوکارنو» به پاس یک عمر دستاورد سینمایی از جمله دیگر افتخارات این کارگردان کهنه‌کار محسوب می‌شود.

آخرین ساخته این سینماگر درام دادگاهی «دادگاه نظامی کین میوتینی» است که نخستین نمایش آن در ماه سپتامبر و در بخش غیرقابتی هشتادمین جشنواره ونیز خواهد بود.

  • منبع خبر : ایسنا