به دنبال انصراف گرتا تونبرگ کنشگر آب و هوایی از حضور در جشنواره کتاب ادینبورگ، بیش از ۵۰ نویسنده در نامه‌ای سرگشاده، این رویداد را تحریم کردند؛ آنها خواستار حذف شرکت سرمایه گذاری Baillie Gifford به عنوان حامی اصلی جشنواره شدند. به گزارش ستاره هنر، طبق محاسبات رسانه‌ای که توسط The Ferret انجام شده، شرکت […]

به دنبال انصراف گرتا تونبرگ کنشگر آب و هوایی از حضور در جشنواره کتاب ادینبورگ، بیش از ۵۰ نویسنده در نامه‌ای سرگشاده، این رویداد را تحریم کردند؛ آنها خواستار حذف شرکت سرمایه گذاری Baillie Gifford به عنوان حامی اصلی جشنواره شدند.

به گزارش ستاره هنر، طبق محاسبات رسانه‌ای که توسط The Ferret انجام شده، شرکت سرمایه گذاری بیلی گیفورد- Baillie Gifford تا ۵ میلیارد پوند در شرکت‌هایی که از سوخت‌های فسیلی سود می‌برند، سرمایه‌گذاری کرده است.

۵۰ نویسنده از جمله زادی اسمیت، علی اسمیت و کاترین راندل، جشنواره کتاب ادینبورگ را به دلیل پیوندهایی که با سوخت‌های فسیلی دارد، تحریم کرده و از متولیان آن خواسته‌اند هر گونه حامی سرمایه‌گذاری در سوخت‌های فسیلی را کنار بگذارد.

بیلی گیفورد حامی اصلی این جشنواره ادبی است که قرار است در ۱۲ اوت آغاز شود. به گفته نویسندگانی که جشنواره را تحریم کرده‌اند، این شرکت‌ها سودهای کلانی از فاجعه‌ جهانی به دست می‌آورند و پشت موسسه‌های فرهنگی مانند جشنواره کتاب ادینبورگ برای ادامه فعالیت خود پنهان می‌شوند.

در این نامه که توسط گری یانگ روزنامه‌نگار و جسی برتون نویسنده و رمان‌نویس نیز امضا شده، از بیلی گیفورد خواسته شده سرمایه‌گذاری در شرکت‌های سوخت فسیلی را متوقف کند. به گفته نویسندگان، اگر بیلی گیفورد این کار را انجام ندهد، از جشنواره می‌خواهد تا حامیان مالی جایگزین برای سال ۲۰۲۴ پیدا کند. اگر این خواسته‌ها برآورده نشود، از تمامی نویسندگان خواسته شده جشنواره را در سال آینده تحریم کنند.

این امر پس از آن صورت می گیرد که گرتا تونبرگ کنشگر محیط زیست سوئدی، با انصراف از حضور در جشنواره کتاب ادینبورگ، حامی اصلی آن را به «سبزشویی» متهم کرد.

سبزشویی – Greenwashing واژه‌ای است که به دورویی انسان‌های به‌ظاهر دوستدار محیط زیست اشاره دارد به این صورت که با نام حمایت از محیط زیست به محیط زیست و به جامعه انسانی صدمه می‌زنند.

گرتا تونبرگ گفته بیلی گیفورد حامی اصلی جشنواره کتاب ادینبورگ، سرمایه گذاری زیادی در صنعت سوخت‌های فسیلی کرده است.

گرتا تونبرگ – کنشگر زیست محیطی

تونبرگ قرار بود در سالن اجتماعات سه هزار نفری Playhouse درباره درخواست خود برای اقدام اقلیمی «برای تغییر جهان دیر نیست» در جشنواره امسال صحبت کند.
۵۰ نویسنده، جشنواره کتاب ادینبورگ را تحریم کردند

انصراف او برای حضور در جشنواره کتاب ادینبورگ پس از آن گرفته شد که تارنمای خبری تحقیقاتی اسکاتلندی The Ferret ادعا کرد: بیلی گیفورد حامی این جشنواره میلیاردها دلار در شرکت‌هایی که از سوخت‌های فسیلی سود می‌برند سرمایه‌گذاری کرده است.

تونبرگ در بیانیه‌ای که از سوی جشنواره کتاب ادینبورگ منتشر شد گفت: به عنوان یک فعال آب و هوا نمی‌توانم در رویدادی شرکت کنم که از سوی بیلی گیفورد که سرمایه گذاری زیادی در صنعت سوخت‌های فسیلی انجام می دهد، حمایت می‌شود. تلاش‌های سبزشویی صنعت سوخت‌های فسیلی اعم از حمایت مالی از رویدادهای فرهنگی به آنها اجازه حفظ مجوز اجتماعی برای ادامه فعالیت‌هایشان را می‌دهد. من نمی‌توانم و نمی‌خواهم با رویدادهایی که این نوع حمایت‌ها را می‌پذیرند، مرتبط شوم.

در سوی دیگر، سخنگوی بیلی گیفورد اظهارات تونبرگ را رد کرده است.

نیک بارلی مدیر جشنواره هم که پس از ۱۴ سال مدیریت آخرین جشنواره را بر عهده دارد، گفته در حالی که من از انصراف گرتا ناامید هستم، اما به تصمیم او کاملاً احترام می گذارم. من با نظر گرتا که در همه زمینه های جامعه میزان پیشرفت کافی نیست، موافقم.

او در عین حال از حمایت مالی بیلی گیفورد دفاع کرده و گفته به شدت معتقدیم که بیلی گیفورد بخشی از راه حل اضطراری آب و هوایی است. آن‌ها سرمایه‌گذاران اولیه در شرکت‌های پیشرو مثبت آب و هوا هستند و برای کمک به رشد آن‌ها بودجه ارائه می‌کنند.

  • منبع خبر : ایرنا