فیلمی که فرانسه به اسکار نفرستاد، جایزه بهترین فیلم اروپایی سال ۲۰۲۳ را از آن خود کرد. به گزارش ستاره هنر– مهر به نقل از هالیوود ریپورتر، درام فرانسوی تحسین‌شده «آناتومی یک سقوط» ساخته ژوستین تریه برنده بهترین فیلم در جوایز فیلم اروپا ۲۰۲۳ شد. در مراسم اهدای جوایز امسال که شب پیش (شنبه) در […]

فیلمی که فرانسه به اسکار نفرستاد، جایزه بهترین فیلم اروپایی سال ۲۰۲۳ را از آن خود کرد.

به گزارش ستاره هنر– مهر به نقل از هالیوود ریپورتر، درام فرانسوی تحسین‌شده «آناتومی یک سقوط» ساخته ژوستین تریه برنده بهترین فیلم در جوایز فیلم اروپا ۲۰۲۳ شد.

در مراسم اهدای جوایز امسال که شب پیش (شنبه) در برلین برگزار شد، ساندرا هولر که ۲ نامزدی در بخش بهترین بازیگر زن به دست آورده بود برای ایفای نقش در «آناتومی یک سقوط» در نقش نویسنده‌ای که احتمال می‌رود همسرش را کشته باشد، برنده جایزه شد.

هولر هنگام پذیرفتن جایزه خود، با صحبت از درگیری‌های مختلف این روزهای اروپا و جهان خواستار یک لحظه سکوت از حضار شد تا بتوانند «به شکلی خاموش، قوی و واضح، صلح را تصور کنند».

ژوستین تریه کارگردان فیلم هم جایزه بهترین کارگردانی را دریافت کرد و در عین حال جایزه بهترین فیلمنامه را به صورت مشترک با همسرش آرتور هراری برای فیلمنامه مشترک همین فیلم که درباره یک معمای قتل پرپیچ و خم است، از آن خود کرد.

همه این موفقیت‌ها در حالی کسب شده که «آناتومی یک سقوط» نماینده رسمی فرانسه برای رقابت اسکار ۲۰۲۴ نیست. با وجود این، این فیلم که برنده نخل طلای کن شده در بخش‌های اصلی اسکار هم از مدعیان جدی محسوب می‌شود.

درام «منطقه مورد علاقه» جاناتان گلیزر داستان عاشقانه فنلاندی «برگ‌های افتاده» آکی کوریسماکی، «من کاپیتان» ماتئو گارونه از ایتالیا و درام لهستانی «مرز سبز» اثر آگنیشکا هالند دیگر رقبای «آناتومی یک سقوط» برای دریافت جایزه بهترین فیلم سال اروپا بودند.

مدس میکلسن بازیگر دانمارکی نیز برنده جایزه بهترین بازیگر مرد برای فیلم حماسی وسترن «سرزمین موعود» به کارگردانی نیکولای آرسل شد.

این شب با اهدای جایزه بهترین مستند به «خواهری سونای دود» ساخته آنا هینتز که نامزد رسمی اسکار استونی در بخش بهترین فیلم بین‌المللی است، ادامه یافت و مولی منینگ واکر جایزه اکتشاف اروپا را برای بهترین فیلم اول یک کارگردان که در بخش نوعی نگاه کن هم تحسین شد، دریافت کرد.

«رویاهای ربات» درباره دوستی یک سگ و ربات ساخته پابلو برگر هم جایزه بهترین انیمیشن بلند را کسب کرد. برگر با دریافت جایزه خود شعار داد: «انیمیشن یک ژانر نیست!»

جایزه تماشاگران جوان اروپا که توسط اعضای نوجوان باشگاه فیلم اروپایی انتخاب شد، به «اسکراپر» درامی درباره رابطه پدر – دختری ساخته فیلمساز بریتانیایی شارلوت ریگان رسید. این فیلم اولین بار در جشنواره ساندنس به نمایش درآمد.

گروه هنری «شبه مارکسیستی» اتریشی «توتال رفیوزال» هم برنده جایزه آکادمی فیلم اروپا برای بهترین فیلم کوتاهی با عنوان «سخت کار کردن» شدند که درباره زندگی کارگران تحت سرمایه‌داری است.

جوایز امسال به طور اجتناب‌ناپذیری با سیاست درهم تنیده بود و پیش از پخش زنده جوایز، آگنیشکا هالند رییس آکادمی فیلم اروپا، برنامه را با اشاره به چشم‌انداز سیاسی چالش‌برانگیز با توجه به جنگ در اوکراین، درگیری بین ارمنستان و آذربایجان و وقایع وحشتناک جنگ جاری در غزه آغاز کرد.

مایک داونی مدیر آکادمی فیلم اروپا هم با اشاره به اینکه آکادمی اعضایی از همه طرف‌های این درگیری‌ها دارد، افزود: هفته‌های گذشته خشمگین، ناامیدکننده و شوک‌آور بود. ما اعضای روسی داریم، اعضای اوکراینی داریم، اعضای اسراییلی داریم و اعضای فلسطینی داریم.

هالند گفت با توجه به وقایع جاری، «احساس غرور یا احساس امیدواری» آسان نیست و از حضار پرسید: چه کسی جرات دارد صحبت کند؟ چه کسی جرات دارد از مردم یهودی اروپا دفاع کند؟ چه کسی جرات دارد با میلیون‌ها فلسطینی رنج دیده همبستگی نشان دهد؟ آیا به جای حرف زدن عمل می کنیم؟

پیش از این بخشی از برندگان جوایز معرفی شده بودند که وسترن دانمارکی «سرزمین موعود» از قرن هجدهم جایزه بهترین فیلمبرداری را برد و «جامعه برف» فیلمی که با اقتباس از یک رویداد واقعی توسط جی.ای.بایونا ساخته شده هم جوایز بهترین جلوه‌های ویژه و بهترین گریم و آرایش مو را دریافت کرد. «منطقه مورد علاقه» هم با جایزه بهترین صداگذاری و «آناتومی یک سقوط» با جایزه تدوین به خانه رفتند. جایزه بهترین طراحی تولید به درام ایتالیایی «لا کیامرا» اثر آلیس رووراچر رسید و جایزه بهترین موسیقی متن به فیلم طنز «کلوپ صفر» جسیکا هاوسنر تعلق گرفت.

آکادمی فیلم اروپا همچنین به چند فیلمساز برجسته جوایز افتخاری اهدا کرد. ایزابل کوشت کارگردان اسپانیایی جایزه دستاورد اروپا در سینمای جهان را دریافت کرد. وی با اشاره به اظهارات سیاسی اوایل شب، گفت: در اوایل کارم متوجه شدم که پشت دوربین هیچ مرزی وجود ندارد، هیچ پرچمی وجود ندارد، هیچ پاسپورتی وجود ندارد و هیچ محدودیتی وجود ندارد.

ونسا ردگریو بازیگر بریتانیایی برنده اسکار نشان افتخار یک عمر دستاورد اروپایی را دریافت کرد.

«آناتومی یک سقوط» جوایز فیلم اروپا را درو کرد

بلا تار فیلمساز افسانه‌ای مجارستانی جایزه افتخاری رییس و هیات مدیره آکادمی را برد و با تشویق شدید جمعیت ایستاده از وی قدردانی شد. این یک دستاورد نادر است و تار پس از کارگردان‌ها مانوئل دی اولیویرا، آندری وایدا، کوستا-گاوراس و بازیگران میشل پیکولی و مایکل کین، ششمین هنرمندی است که این جایزه را دریافت می‌کند.

تار گفت: من شوکه شدم. به خدا قسم واقعاً نمی دانم چه بگویم، شما ظرفیت من را بیش از حد ارزیابی کردید. امروز صبح داشتم با جوانان صحبت می‌کردم و آنها از من راهنمایی خواستند. من توصیه‌ای ندارم جز اینکه زبان خودشان را پیدا کنند و شجاع باشند. اگر پول ندارند، نگران نباشند. تلفن دارند و می‌توانند با آن فیلم بگیرند، می‌توانید در کامپیوتر تدوین کنید و از طریق اینترنت پخش کنید. مهمترین چیز این است که آزاد باشید. همه ما باید آزاد باشیم.

جایزه تولید مشترک اروپایی اویروایمیجز که به تولید فیلم برون مرزی اهدا می‌شود هم به اولیانا کیم تهیه کننده اهل لیتوانی تعلق گرفت. او از طریق شرکت خود، استودیو اولجانا کیم، ۳۴ فیلم بلند و مستند، تقریباً همه تولیدات مشترک ساخته است. کیم جایزه خود را به کارل باومگارتنر، تهیه کننده فقید آلمانی، پیشگام در تولید مشترک فیلم، تقدیم کرد.

فهرست کامل برندگان جوایز فیلم اروپا ۲۰۲۳

فیلم اروپایی: «آناتومی یک سقوط» ساخته ژوستین تریه

مستند اروپایی: «خواهری سونای دود» ساخته نکات آنا

کارگردان اروپایی: ژوستین تریه برای «آناتومی یک سقوط»

بازیگر زن اروپایی: ساندرا هولر برای «آناتومی یک سقوط»

بازیگر مرد اروپایی: مدس میکلسن برای «سرزمین موعود»

فیلمنامه نویس اروپایی: ژوستین تریه و آرتور هراری برای «آناتومی یک سقوط»

جایزه کشف اروپایی: «چگونه رابطه داشته باشیم» مولی منینگ واکر

فیلم بلند انیمیشن اروپایی: «رویاهای ربات» کارگردان. پابلو برگر

فیلم کوتاه اروپایی: «سخت کار کردن» کارگردان سوزانا فلاک، رابین کلنگل، لئونارد مولنر، مایکل استامف

فیلمبرداری اروپا: راسموس ویدبک برای «سرزمین موعود»

تدوین اروپایی: لوران سنکال برای «آناتومی یک سقوط»

موسیقی متن: مارکوس بایندر برای «باشگاه صفر»

طراحی تولید اروپا: امیتا فریگاتو برای «لا کیامرا»

طراحی لباس اروپایی: کیکی ایلندر برای «سرزمین موعود»

جلوه های بصری اروپایی: فلیکس برگس و لورا پدروبست برای «جامعه برف»

گریم و آرایش و موی اروپایی: آنا لوپز-پویگسرور، بلن لوپز-پویگسرور، دیوید مارتی و مونتسه ریبه برای «جامعه برف»

طراحی صدای اروپایی: جانی برن و تارن ویلرز برای «منطقه مورد علاقه»