پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم ‌حوا و برنامه‌های نخستین روز جشنواره منتشر شد. به گزارش ستاره هنر به نقل از روابط عمومی جشنواره بین‌المللی فیلم حوا، محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم حوا پیام داد. در متن این پیام آمده است: “هنر و […]

پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم ‌حوا و برنامه‌های نخستین روز جشنواره منتشر شد.

به گزارش ستاره هنر به نقل از روابط عمومی جشنواره بین‌المللی فیلم حوا، محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم حوا پیام داد.

در متن این پیام آمده است: “هنر و رسانه رسای سینما می‌کوشد با اتکا بر آداب و آیین ایرانی‌اسلامی مسئولانه دغدغه عدالت، عزت و هویت اجتماعی خود را به تصویر کشیده و هنرمندانه الگوی عالیه وفاداری، فداکاری و خانواده‌محوری را از زنان ایرانی به تصویر بکشد. سینمای امروز باید ستایش‌گر ساحت سلیم خانواده و روایت‌گر صدیق چهره واقعی زن باشد و به توجیه نقش متمایز خانواده در کارکردهای اجتماعی بپردازد، تغییر هوشمندانه کلیشه‌ای مستعمل از زن و خانواده، منحصرا با برساختن الگوهای باورپذیر انسانی و اعتمادآفرینی ممکن می‌شود.

تاکید دولت مردمی بر عدالت محوری نه صرفا به مثابه یک گفتمان سیاسی بلکه گزاره گویایی در توسعه سرمایه، تعمیم حمایت‌ها و تبلیغ متوازن تولیدات سینمایی بوده است که این تمایز آشکارا خود را در فلسفه وجودی رویدادهای سینمایی نشان داده است.

جشنواره حوا مقارن با روز خانواده در ایران رویداد بهنگامی است که توجه سینمای امروز را به جایگاه زن در جامعه ایرانی اسلامی به نمایش می‌گذارد. تاکید بر موقعیت ممتاز فردی و جمعی زن، تصدیق کنش‌گری بر اساس آموزه‌های ایرانی‌- اسلامی و بازتعریف خانواده از مهم‌ترین مولفه‌های این رویداد بین‌المللی محسوب می‌شوند. در وجه بین‌المللی این رویداد، سیاست‌گذاری آگاهانه‌ای در تبادل درک موقعیت زن و خانواده شکل گرفته است که مانع از معرفی وارونه و نادرست از چهره واقعی زن عفیف و شریف ایران زمین در اقصا نقاط دنیا خواهد بود؛ زنانی که چه در جایگاه علمی و چه در جایگاه هنری، فرهنگی، اجتماعی، مدیریت سیاسی و یا در عرصه اقتصاد، تولید و کارآفرینی همواره نقش مشعشع از خود بروز داده‌اند. امید آن است که این رویداد فرهنگی، هنری و رسانه‌ای با استمرار خود، ضمن تاکید بر عدالت اجتماعی و ترویج سینمای خانواده‌محور، به جریان سینمایی موثر داخلی و خارجی بیانجامد.

آرزو می‌کنم شعار شورانگیز طلیعه این رویداد، «ما پای خانواده ایستاده‌ایم» در ماهیت آثار سینمایی و رویکرد سینماگران تبلور یابد.”

نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم حوا به همت بنیاد بین‌المللی گوهرشاد و به دبیری مهدیه سادات محور امروز تا ۲۳ تیر در ۱۳ استان در حال برگزاری است. افتتاحیه این رویداد در شهر تهران امروز(سه شنبه ۲۰ تیر) از ساعت ۱۴ در سینمافرهنگ برگزار می‌شود.

جشنواره در اولین روز اکران آثار در سینما فرهنگ تهران، میزبان علاقه‌مندان خواهد بود.

اکران فیلم‌ها در سالن شماره یک سینما فرهنگ، با نمایش فیلم «در آغوش درخت» در سانس ۱۴ آغاز می‌شود و دبیر جشنواره در آیین افتتاحیه‌ای پیش از نمایش این فیلم به سخنرانی خواهد پرداخت. در ادامه فیلم‌های «هوک» در سانس ۱۶، «شهربانو» در سانس ۱۸ و «هفت بهارنارنج» در سانس ۲۰ در این سالن روی پرده می‌روند.

در سالن شماره دو سینما فرهنگ هم که به اکران فیلم‌های مستند و کوتاه اختصاص پیدا کرده است، از ساعت ۱۴ دو فیلم مستند «واهک» و «دیوارهای نخی» به نمایش در می‌آید. در سانس ساعت ۱۶ هم دو مستند «مقصد المپیک» و «چلچلای سفری» روی پرده می‌رود.

فیلم‌های کوتاه «اسما»، «پرتاب ناگهانی یک فیل»، «یک حلقه معمولی»، «تی‌یره» و «۳۲۳ ماه و چند هفته و چند روز» هم در سانس ساعت ۲۰ در سالن شماره دو سینمافرهنگ به نمایش گذاشته می‌شود.

سالن شماره دو در سانس ۱۸ تا ۲۰ میزبان برگزاری نشست‌های نقد و بررسی آثار با اجرای میثم کریمی خواهد بود.

سانس صبح‌گاهی سالن شماره ۳ سینما فرهنگ از ساعت ۱۰:۳۰ میزبان برگزاری نشست پژوهشی «بررسی تطبیقی نگاه اسلام و غرب به زن و خانواده» بود. این نشست در ادامه دو نشست تخصصی است که پیش‌تر با عنوان «تصویر خانواده در سینمای ایران، از سینمای موجود تا سینمای موعود، با تکیه بر کتاب مرحوم نادر طالب‌زاده» و «زن در سینمای دفاع مقدس» با تکیه بر ظرفیت‌های موجود ادبیات دفاع مقدس و تحلیل ظرفیت‌های اقتباس سینمایی از دو کتاب «فرنگیس» و «تنها گریه کن»، در قالب نشست‌های تخصصی اولین جشنواره فیلم «حوا» برگزار شده بود.
همچنین خانه کتاب و ادبیات ایران نیز به طور همزمان از ساعت ۱۰:۳۰ میزبان مخاطبان در نشست «تبیین، تقویت و تحکیم نقش خانواده در فرایند جهانی شدن» بود.

پیام وزیر فرهنگ و ارشاد به نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم ‌حواسالن شماره سه سینما فرهنگ نیز از ساعت ۱۵:۳۰ به اکران فیلم‌های بخش بین‌الملل اختصاص دارد که در سانس اول فیلم «Dream Team» به نمایش درمی‌آید. در سانس دوم و در ساعت ۱۷:۳۰ فیلم «My father and My Mother» به نمایش در می‌آید و در سانس پایانی در ساعت ۱۹:۳۰ فیلم «The stars will guide me» روی پرده می‌رود.

  • نویسنده : ستاره کوشا