مراسم اختتامیه هفتاد و ششمین جشنواره فیلم کن با اعلام برندگان بخش مسابقه اصلی، نخل طلایی فیلم کوتاه و دوربین طلایی بهترین فیلم اول در سالن گرند لومیر کاخ جشنواره کن برگزار شد. به گزارش ستاره هنر از ایسنا، هفتاد و ششمین جشنواره فیلم کن در حالی به ایستگاه پایانی خود رسید که در بخش […]

مراسم اختتامیه هفتاد و ششمین جشنواره فیلم کن با اعلام برندگان بخش مسابقه اصلی، نخل طلایی فیلم کوتاه و دوربین طلایی بهترین فیلم اول در سالن گرند لومیر کاخ جشنواره کن برگزار شد.

به گزارش ستاره هنر از ایسنا، هفتاد و ششمین جشنواره فیلم کن در حالی به ایستگاه پایانی خود رسید که در بخش مسابقه اصلی شاهد رقابت ۲۱ فیلم بود و در نهایت فیلم فرانسوی «آناتومی یک سقوط» ساخته «جاستین تریه» موفق به کسب جاستین تریه نخل طلای بهترین فیلم شد و جایزه بزرگ هیات داوران نیز به «منطقه مورد علاقه» ساخته «جاناتان گلیزر» رسید.

امسال «روبن اوستلوند» فیلمساز مطرح سوئدی است (که خودش از جمله معدود کارگردان برنده دو جایزه اصلی کن است،) ریاست هیات داوران بخش مسابقه اصلی را بر عهده داشت و «جولیا دوکورنو» کارگردان و فیلمنامه نویس فرانسوی برنده نخل طلای ۲۰۲۱، «مریم توزانی» کارگردان و فیلمنامه نویس مراکشی، «دنیس منوچه» بازیگر فرانسوی، «رونگانو نیونی» نویسنده و کارگردان زامبیایی-انگلیسی، «بری لارسون» بازیگر، کارگردان و تهیه کننده آمریکایی، پل دانو بازیگر، نویسنده و کارگردان آمریکایی، «عتیق رحیمی» نویسنده و فیلمساز افغانستانی و «دامین شیفرون» نویسنده و کارگردان آرژانتینی دیگر اعضای هیات داوران هفتاد و ششمین جشنواره فیلم کن بودند که مسئولیت دشوار انتخاب برنده نخل طلای بهترین فیلم و دیگر جوایز از جمله جایزه بزرگ هیات داوران، جایزه هیات داوران، بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر مرد و زن و… را برعهده داشتند.

فهرست کامل برندگان جشنواره کن ۲۰۲۳ از این قرار است:

نخل طلای بهترین فیلم:

«آناتومی یک سقوط» به کارگردانی جاستین تریه

جایزه بزرگ هیات داوران:

«منطقه مورد علاقه» به کارگردانی جاناتان گلیزر

بهترین بازیگر مرد:

«کوجی یاکوشو» برای فیلم روزهای عالی به کارگردانی ویم وندرس

بهترین بازیگر زن:

«مروه دیزدار» برای فیلم درباره علف‌های خشک به کارگردانی نوری بلگه جیلان

جایزه هیات داوران:

«برگ‌های افتاده» به کارگردانی آکی کوریسماکی

بهترین کارگردان:

«ترن آن هونگ» برای فیلم اشتیاق دودن بوفا (The Pot-au-Feu)

بهترین فیلمنامه:

«یوجی ساکاموتو» برای فیلم هیولا به کارگردانی هیروکازو کوئیدا

دوربین طلایی (بهترین فیلم اول جشنواره):

«داخل پوسته پیله زرد» به کارگردانی فام تین آن

نخل طلای بهترین فیلم کوتاه:

«۲۷» به کارگردانی فلورا آنا بودا
تقدیر ویژه: «کمی» به کارگردانی گونور مارتینسدوتر شلوتر

پیش از این فیلم «منطقه مورد علاقه» ساخته «جاناتان گلیزر» جایزه بهترین فیلم بخش مسابقه جشنواره را از نگاه هیات داوران انجمن بین‌المللی منتقدان فیلم (فیپرشی) کسب کرده بود.

هفتاد و ششمین دوره جشنواره فیلم کن که می‌توان آن را مهم‌ترین جشن سالانه سینمای جهان دانست، از ۱۶ می (۲۶ اردیبهشت) در جنوب فرانسه آغاز به کرد و امشب ۲۷ می (۶ خرداد) با برگزاری مراسم اعطای جوایز به کار خود پایان داد.