فیلم «شکستن یخ» به کارگردانی «آنتونی چن» به عنوان نماینده سنگاپور در نود و ششمین دوره جوایز اسکار در سال ۲۰۲۴ در بخش بهترین فیلم بلند بین‌المللی انتخاب شد. به گزارش ستاره هنر به نقل از ورایتی، این فیلم که از ۷ سپتامبر در سنگاپور اکران شده، سومین ساخته «آنتونی چن» است که به عنوان […]

فیلم «شکستن یخ» به کارگردانی «آنتونی چن» به عنوان نماینده سنگاپور در نود و ششمین دوره جوایز اسکار در سال ۲۰۲۴ در بخش بهترین فیلم بلند بین‌المللی انتخاب شد.

به گزارش ستاره هنر به نقل از ورایتی، این فیلم که از ۷ سپتامبر در سنگاپور اکران شده، سومین ساخته «آنتونی چن» است که به عنوان نماینده سنگاپور در جوایز اسکار انتخاب می شود و پیش از این در سال ۲۰۱۳ فیلم «Ilo Ilo» و در سال ۲۰۱۹ فیلم «فصل خیس» از این کارگردان در شاخه بهترین فیلم بین‌المللی اسکار حضور داشت که نتوانست به جمع نامزدهای نهایی راه یابد.

فیلم «شکستن یخ» یک درام دوران بلوغ است که در چین فیلمبرداری شده است. این فیلم بر روی دوستی شکل گرفته میان سه شخصیت اصلی خود در طول انزوای مشترک آنها در یک آخر هفته در برف زمستانی تمرکز دارد و بازیگران چینی «ژو دونگیو»، «لیو هاوران» و «کو چی شیائو» در نقش‌های اصلی آن بازی می‌کنند.

این فیلم امسال در بخش نوعی نگاه جشنواره کن رونمایی شد و مورد تشویق مخاطبان قرار گرفت.

آکادمی اسکار روز دوم اکتبر (دهم مهر ماه) را به عنوان آخرین مهلت معرفی فیلم از سوی کشورها اعلام کرده و تاکنون ۷۵ کشور فیلم‌ برگزیده خود را معرفی کرداند. سینمای ایران نیز فیلم «نگهبان شب» ساخته رضا میرکریمی به به عنوان نماینده رسمی در اسکار ۲۰۲۴ برگزیده است.

بر اساس جدیدترین قوانین اسکار، فیلم‌ها برای داشتن شرایط رقابت در شاخه فیلم بین‌المللی باید در فاصله زمانی اول دسامبر ۲۰۲۲ (۱۰ آذر ۱۴۰۱) تا ۳۱ اکتبر ۲۰۲۳ (۹ آبان ۱۴۰۲) حداقل هفت روز اکران پیاپی تجاری همراه با بلیت فروشی داشته باشند.

برای اینکه فیلم‌ها راحت‌تر الزامات آکادمی را برآورده کنند، آکادمی اجازه واجد شرایط شدن فیلم‌ها با اکران در خارج از کشور مبدا (کشور معرفی کننده) را نیز می‌دهد، مشروط بر اینکه فیلم در خارج از ایالات متحده و قلمروهای آن برای حداقل هفت روز متوالی در یک سینمای تجاری همراه با بلیت فروشی اکران شود.

در صورتی که هر نسخه‌ای از فیلم قبل از اکران عمومی، نمایش داده شود، این فیلم دیگر واجد شرایط برای رقابت در شاخه فیلم بین‌المللی جوایز اسکار نخواهد بود. اکران غیرسینمایی شامل نمایش فیلم در سامانه‌های نمایش آنلاین (پلتفرم‌های آنلاین)، عرضه از طریق دی‌وی‌دی و یا نمایش در بستر اینترنت و حتی نمایش در خطوط هوایی می‌شود.

همچنین آثار انیمیشن و مستند بلند نیز می‌توانند در این شاخه به عنوان نماینده رسمی کشورها به آکادمی معرفی شوند و حداقل ۵۰ درصد از دیالوگ‌های فیلم باید به زبان غیرانگلیسی (زبان کشور مبدا) باشد و اضافه کردن زیرنویس انگلیسی ضروری است.

چنانچه فیلمی بخواهد نماینده رسمی سینمای یک کشور در جوایز اسکار باشد، باید کنترل هنری بر آن فیلم به عهده اتباع آن کشور باشد (یعنی بخشی عمده‌ای از عوامل اصلی فیلم از کشور معرفی کننده باشند).

دوره گذشته در ابتدا ۹۳ کشور فیلم نماینده خود را برای رقابت در شاخه بهترین فیلم بین‌المللی به آکادمی معرفی کردند. طی مرحله نخست ۱۵ فیلم به عنوان نامزدهای اولیه و در نهایت ۵ فیلم به عنوان نامزدهای نهایی این شاخه از طریق رای‌گیری از اعضای آکادمی انتخاب شدند و سرانجام در مراسم اعطای جوایز فیلم «در جبهه غرب خبری نیست» ساخته «ادوارد برگر» از آلمان برنده اسکار بهترین فیلم خارجی سال شد.

نود و ششمین دوره جوایز سینمایی اسکار روز ۱۰ مارس (۲۰ اسفند ۱۴۰۲) برگزار خواهد شد.